Vladislavský sál

20. února 2012 v 17:47 |  Sály a salony Pražského hradu
Vladislavský sál je největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu.Byl postaven za panování Vladislava Jagellonského architektem Benediktem Rejtem a představuje jednu z předních ukázek české pozdní vladislavské gotiky.V minulosti sloužil jako místo korunovačních hostin českých panovníků a dokonce se zde konaly jezdecké rytířské turnaje na koních apod.. Vladislav Jagellonský,český,uherský a chorvatský král architekt Benedikt Rejt Pozdně gotický obdélný sál o rozměrech 62x16m s bohatě krouženou klenbou v pěti polích (výška 13m) a renesančními pravoúhlými okny.Vznikl spojením několika starších prostor na místě,kde bývaly sněmovní sály,patrně již od Vratislava II.(zčásti jsou zachovány v podzemí). Na jižní straně je sál lemován kamenným balkonem s krásnou vyhlídkou na město,z jihozápadního rohu sálu je přístup do České kanceláře (tzv.Ludvíkovo křídlo,vyčnívající z jižní fronty hradu).Na severní straně je menší sál Staré sněmovny a Jezdecké schodiště,přímý vstup do sálu z prostranství před kostelem sv.Jiří.Na východní straně k sálu přiléhá kostel Všech Svatých,na jehož kruchtu je ze sálu přímý vstup. Vladislavský sál vznikl v letech 1490 - 1502 pod vedením architekta Benedikta Rejta a stavebně se dochoval v původní podobě.Navzdory rozšířenému mínění nesloužil jako sněmovní sál,nýbrž spíše jako komunikační prostor. Byl však rovněž využíván pro pořádání šlechtických zábav (turnaje,tanec,divadelní představení) a od korunovace Karla VI. roku 1723,se zde pořádaly korunovační hostiny,dříve konané ve Staré sněmovně.Ve Vladislavském sále se v roce 1791 konala průmyslová výstava a od roku 1918 slouží pro nejvýznamnější státní slavnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka | 21. února 2015 v 15:31 | Reagovat

Dobrý den,
můžete mě laskavě sdělit, proč nepřemýšlíte nad tím, co opisujete od druhých - viz neustále omílaný NESMYSL o domnělém konání jakýchkoliv rytířských turnajů ve Vladislavském sále PH. Pro toto vaše tvrzení, stejně jako vašich předchůdců, neexistuje jediný dochovaný důkaz. Ani na jedné rytině, ani na jednom kamenotisku, ani na žádném obraze, které jsou k dispozici, nic takového, jako jsou rytířské turnaje na koních, zobrazeno NENÍ. A věřte mě, že kdyby tomu tak bylo, žádný z tvůrců grafických záznamů té doby by si nikdy nenechal ujít takovou událost, jako jsou koně ve Vladislavském sále. Nemám čas a ani chuť se zde sáhodlouze rozepisovat o tom, že jednak koně na hladké dřevěné podlaze žádné soutěže schopni nejsou, že v písku pod podlahou žádné biologické zbytky trusu nalezeny nebyly, že k souboji s dřevci potřebuje každý z účastníků dlouhý rozjezd plus metry na délky dřevců, že Jezdecké schody sice sloužily pro vtažení povozu taženého koněm do sálu, nebo pro mimořádný vjezd vysoce postaveného šlechtice, který však v takzvané vstupní lodžii, vedle vstupu k Apelačnímu soudu, dnes renesančně zaklenuté, s koně sesednul a vstoupil do sálu po svých. Tak jako na ostatních hradech a zámcích, kde se četné "jezdecké schody" dochovaly.
Budu rád, když začnete přemýšlet.
S přáním všeho dobrého
Jirka

2 Fredy | 16. ledna 2017 v 21:19 | Reagovat

Ono období pozdní gotiky po Husitských válkách bylo dost složité. V Českých zemích se středověk držel velmi dlouho. Vladislavský sál pochází z období, kdy se již v jiných částech Evropy naplno rozvíjela Renesance. U nás jsme pořád vázli ve středověku. Položte si otázku proč máme v interiérově pozdně gotickém sálu renesanční okna? To proto, že byla snaha o napodobení modernějšího stylu. Ovšem bez velkých zkušeností a proto vznikl takovýto ,,kočkopes,, na pomezí pozdní Gotiky a Renesance. Ovšem původní účel sálu byl pořád středověký - jezdecký sál.

3 fuj | E-mail | 23. května 2017 v 15:03 | Reagovat

Krásně zkopírováno z wikipedie ;) to je docela taková..... krádež? O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.